בלוג המוזיקה של לינקטון - התחנה הראשונה של המוזיקה בישראל

אתה כאן: בית | החבר'ה הטובים | החבר'ה הטובים של לינקטון – האזינו לפסקול שדבורה קיציס הכינה לכם ליום הכיפורים

החבר'ה הטובים של לינקטון – האזינו לפסקול שדבורה קיציס הכינה לכם ליום הכיפורים

החבר'ה הטובים של לינקטון – האזינו לפסקול שדבורה קיציס הכינה לכם ליום הכיפורים

הכירו את החבר'ה הטובים של לינקטון: פרויקט חדש בו עורכי המוזיקה המובילים בארץ משתפים אתכם בלינקטונים שהכי עשו להם את זה בשנה החולפת. מדי שבוע ביום חמישי יעלה פלייליסט לערוץ היוטיוב של לינקטון ולבלוג של לינקטון.

החבר'ה הטובים של לינקטון הפעם בעריכת דבורה קיציס.
דבורה קיציס – עורכת ומגישת תכניות מוזיקה יהודית ברשתות קול ישראל כבר 17 שנים – ברשת מורשת בתכניות יומיות, וכן בתכנית אירוח 'שירה חדשה' בה מתארחים מוזיקאים מהקשת הרחבה של הז'אנר היהודי.
ברשת ג' – 'מילים מהמקורות וניגון מהלב' – במוצאי שבת ברשת ג', וגם, בלילה העמוק של מוצאי שבת ברשת ב'.

"מסוף העולם עד סופו
נודדים שירים של כל עם ולשון
באים משלים ואותות,
ריח טוב של מרחקים נודף מהם
אם לא נגעו בדרכם בבאשת המים העומדים או בדם.
אך יפה מכל השירים
הפרכת הלבנה
שרקום עליה בחוט לבן:
לך דמיה תהילה." (מתוך השיר 'ריח טוב של מרחקים' של זלדה)

"שתהיה השנה הבאה תשע"ו, שנה של שיר שיש בו ריח מרחקים ויש בו גם שקט טוב של ברכה."

להאזנה לפלייליסט המלא של דבורה קיציס

1. דניאל זמיר מארח את אביתר בנאי – שיר געגוע לכאן
דווקא בגלל התקופה הזו של השנה, השיר הזה הוא שיר הסתיו האולטימטיבי שלי. שיש בו תקווה, וכפרה וחום של בית. שיר של אווירה, קצת מהכל – ג'אז במידה, וניגון יהודי, וקול נעים ומשפט מוסיקלי שחוזר ופשוט ממיס אותי כל פעם מחדש.

2. ישי ריבו – קול דודי
ישי ריבו הוא אחת התגליות הכי מרגשות בעיני של השנתיים האחרונות, מעבר לקול המלטף ומרגש – יש בו פשטות ועומק שמתקיימים בהרמוניה מופלאה.

3. דוד ד'אור ותומר הדדי – לא גבה ליבי
האלבום האחרון, השלישי בסדרה, של שירת רבים של ד'אור – הוא הוכחה שאפשר ליצור בתוך גבולות הטקסט היהודי גם אם אתה לא 'דתי' בהגדרה – וכאילו להמציא אותו מחדש, לחנים שנותנים פרשנות חדשה למילים העתיקות ומאפשרות תפילה חדשה.

4. אדיר בכר – עורי יחידה
את אדיר בכר גיליתי בזכות הלינקטון, שיר קטן שגנב את אזני בהגשה הישירה והלא מתחכמת מדי שלו, בלי יחסי ציבור וטררם מסביב הטקסט של הבבא סאלי התחדש מול עיני וקיבל צורה.

5. עמי נגר – הכרעה
לא צריך להיות חוזר בתשובה כדי לכתוב שיר שיתכתב עם הציבור הרחב, אלבום פשוט יפה, עם הפקה של אלון עדר, שהיא מכבדת ורגישה, ושיש בה גם הומור. והשיר הזה.. עם תוספת הקהל של בית הכנסת ששר את הניגון פשוט עושה את זה..

6. יהושע לימוני – מילה
תמיד מרתק אותי כששני קצוות מתחברים בישות אחת. יהושע לימוני, ההוא מלהקת 'יהושע', בא בכלל מהתופים והקצב, הוציא אלבום שכולו רוך ועדינות, והתחושה שהצליח להביא אל האלבום היא של כאילו חוסר מאמץ, כאילו הוא שר בסלון הבית רק בשבילי.

7. גידי דבוש – נלחם עם ניגון
הסיפור שבין המוסיקאי לכלי הנגינה שלו, והסיפור של המלחמה הזו בין הנפש לבין השכל, ובסופו של דבר, אחרי המילים – יש את הניגון שאומר את הכל.

8. רוחמה בן יוסף – עלץ ליבי – מתוך האלבום 'יהיה לך עוד'
אני מחפשת כל הזמן קולות נשיים במוסיקה היהודית, וכשאני מוצאת אני מגלה נשים עצמתיות, אמיצות – נשים מלאות אמונה אבל גם פתוחות מאוד. איזה קול יש לה יא רוחמה שכזו..

9. חנן בן ארי – אמא אם הייתי
איך פרץ לו הצעיר הזה איזה סוג של שאננות שהמוסיקה היהודית נכנסה אליה לאחרונה? – איך הוא אמר לי בראיון הראשון, (כמעט בביישנות) שערכתי איתו? "השאיפה היא לעשות מה ששולי רנד עשה למוזיקה היהודית".. אז זהו, שזה מצליח לקרות לו עכשיו. ובשיר הזה הוא הפתיע אותי אחרי הסול והגרוב של שני השירים הראשונים – בלדה ממכרת שבכלל עוסקת בפצע הפתוח של החברה הדתית – ההתנתקות.

10. גיא ורועי זו-ארץ – פונצ'ה
עוד הוכחה לוורסטיליות, וליכולת להחזיק קצוות – האחים זוארץ חוזרים אל הבית – והשיר הזה – מוגש ומדגיש גם את היכולות התיאטרליות של גיא.. יופי של שיר.

11. רמי קלינשטיין – מתנות קטנות
מה עוד אפשר לומר שלא נאמר.. להיט, שגילה עוד פן בדמות של רמי הקשוח הרגיש, והקטע של הקידוש שהוא מביא מבית אביו – פשוט יושב שם בדיוק במקום הנכון.

12. אודי דוידי – פנס אחד ברחוב
אחד הכוכבים של המגזר, שלא מפסיק ליצור, והוציא עכשיו אלבום שביעי, יודע לשחק היטב בין הרצון לרקוד בסגנון הדתי לבין ההתעלות שיש ברגשות הדתיים.

13. אהרן רזאל – בקיבוץ גלויות יש פקקים
אז אם כבר בפינת הכוכבים, אהרון רזאל הוא מחלוצי הז'אנר, והוא לא מפסיק להפתיע ולאתגר את עצמו, אחרי אלבום שכולו תורה הוא הוציא לאחרונה את האלבום "האיש בקצה המנהרה" שמשחק בין כתיבה אישית, ויכולות של מוסיקאי מחונן, וזה פשוט שיר שמדבר על הישראליות מנקודת מבטו האופטימית ומלאת ההומור.

14. יעקב שוואקי ושלומי שבת – קולות
כמו שאני נוהגת בתכנית שלי ברשת מורשת 'שירים ביחד' – להביא את החיבורים בין היהודי והישראלי ו..החסידי, הנה חיבור קולות בין הכוכב החסידי לכוכב הישראלי, שיר ישראלי בטעם חסידי.

15. אברהם פריד – ירושלים שבלב
וכך נוהג לאחרונה גם אברהם פריד, הזמר החסידי הוותיק, אחרי ההצלחה המטורפת של "רק תפילה אשא" הוא שוקד כבר כמה שנים טובות על אלבום ישראלי – זו המתנה האחרונה ששיחרר.

16. לרוז – עושה שלום
שוב, החיבורים הבלתי אפשריים, כור ההיתוך הזה שלנו, מתקיים בתוך הפסוקים והפיוטים שזוכים בשנים האחרונות למגוון מטורף של עיבודים מחודשים. והשילוב הזה בין חיים לרוז ובין רביד כחלני הוא פשוט הוכחה לזה ש'הטרנד הפיוט' לא חלף..

17. שי צברי – המלך
שי צברי הוא פשוט אמן, הקול, הנוכחות הבימתית, הבחירות המוסיקליות, ושיתופי הפעולה החכמים שהוא בוחר.. כאן בשיר שכתבה המשוררת חביבה פדיה ובביצוע שחורך לי את הלב..

18. מורין נהדר – חון תחון
איזו עדינות ואיזו עצמה, יש בה במורין משהו מלכותי ומשהו אימהי, והיא עמוקה, ולא פוחדת לגעת בפיוט מן הצד הכי מסורתי שלו וללוש אותו כהוגן. והיא ה'מיושנת' הכי חדשה שפגשתי..

19. אילן דמתי – פרק ו' בשיר השירים
זה לא פשוט לקחת פרק שלם, יחידה סגורה שהיא גם חלק משלם, ולשיר אותו. הפרויקט שרים שיר השירים הפגיש זמרים עם פרקים שלמים בשיר השירים – והתוצאה היתה משובבת נפש..

20. שרון רוטר – מחשבותיך
עוד אישה אמיצה, מי שהיתה נערת הרוק המבטיחה לא מפחדת להעיז, לצאת מסטיגמות ולעשות דברים חדשים, הטקסט הקצר של רבי נחמן מברסלב עם העיבוד הרוקי המפתיע – והקול המתוק הזה.

21. דניאלה ספקטור – אברהם
זה תמיד מרגש אותי שגם בדור שלנו יש מי שמוכנים לעסוק מבחינה אומנותית באבות האומה – בתוך אלבום כה ישראלי למצוא את הממתק הזה היתה בשבילי הפתעה משמחת.

22. אבטיפוס – שמע אלי
אז מסתבר שגם הרוק המקומי יכול להתמסר לטקסטים של תפילה. היציאה הזו של אבטיפוס גילתה לי בהם פן חדש. שיר חזק.

23. בוצר – עדרים
'הקאובוי הדוס' יודע לומר דברים נכוחים – וזה מסוג שירי המחאה הרכים, שירים שעוסקים בחולאי החברה, שאני לא נבהלת ומאמינה להם..

24. שלמה גרוניך – חופש עד הקצה
שיר מתוך הפרויקט 'כנפי רוח' – שיריו של הרב מנחם פרומן ז"ל, איש של רוח ואדמה, ושל חיבורים בלתי אפשריים. גרוניך מתמסר למילים שלו ומזכיר לי את עצמו של לפני 30 שנים.

25. אהוד בנאי – לבדי בוואדי
ובסוף זה איש וגיטרה, והצלילים שהאצבעות יודעות לעשות אותם בקסם. וזה חזק יותר מכל טקסט, וזה חודר פנימה אל הלב בלי שום מאמץ.

קרדיט צילום: איילת השחר

 

הגב עם פייסבוק

גלול למעלה