בלוג המוזיקה של לינקטון - התחנה הראשונה של המוזיקה בישראל

אתה כאן: בית | אמנים | הכר את האמן - גדי פיינגולד

הכר את האמן - גדי פיינגולד

הכר את האמן - גדי פיינגולד

 

הכר את האמן הפעם עם גדי פיינגולד, מוסיקאי, בעל תשובה, בעל ואבא. לא בהכרח בסדר הזה…

ספר לנו קצת על עצמך:
גדלתי בארה״ב, עד גיל 13. בעשור האחרון פלוס אני גם לובש את כובע הבעלים והמייסד של אולפני פלוטו, ובית הספר לסאונד והפקה של פלוטו ושנקר.

האם מלבד ביצוע השירים אתה גם כותב/מלחין/מעבד?
כן, כן וכן. בהחלט אוהב את כל הצדדים של המוסיקה, כולל גם נגינה ואמנות ההקלטה שלא הוזכרו.

מתי הבנת שהמוזיקה היא לא רק תחביב?
אני מתפתה לומר שבגיל 9, אבל בוא נגיד שבגיל 16 זה כבר היה ברור לי שזה הכיוון שאני רוצה לקחת בחיים.

איך היית מגדיר את הסגנון המוסיקלי שלך?
קשה לי להגדיר סגנון כי אני אוהב כל כך הרבה סוגים של מוסיקה. אבל אם חייבים אומר: רוק, פולק, soul, בקיצור – אמריקאי.

מהו ההישג הגדול ביותר אליו הגעת עד היום?
ההישג הכי גדול שלי עד כה זה שהצלחתי, כנגד כל הסיכויים, לבנות בית ומשפחה. וגם להיות (יחסית) בריא בנפשי, שמח בחלקי ומרוצה מהחיים שלי. הישג רציני…

מהו החלום המוזיקלי הגדול ביותר שלך?
החלום המוזיקלי הגדול ביותר שלי, הוא להוציא לפועל את המחזמר שכתבתי.

מודלים לחיקוי/השראה?
מודלים לחיקוי זה בעיה אצלנו הבעלי תשובה. קודם כל זה בעיה יותר מדי להיות כמו מישהו אחר, כל המטרה היא שכל אחד יהיה במאה אחוז הוא עצמו. וזה קשה. חוץ מזה כל המוסיקה שגדלנו עליה נעשתה ממקום שהיום אני מבין שהוא מאוד בעייתי. מלא באגו ובהפרזה. אבל מצד שני, אם אתה יותר מדי מקטן את עצמך, איך תעמוד על במה ותשיר? לכן הייתי אומר שאנחנו בתקופת מעבר למשהו חדש, כיוון חדש במוסיקה שעוד לא הכרנו, שהוא עדיין בהתהוות. מקווה שאזכה לקחת חלק במהפכה הזאת.

עם מי היית רוצה להקליט דואט?
אהם אהם אהם… מי שהכי הייתי רוצה להקליט איתו דואט, אני כרגע עובד על להקליט איתו דואט, אבל זה עוד בהתהוות אז אני מעדיף לא לחשוף.

יש לך אמונות תפלות או הרגלים מיוחדים לפני הופעה?
אמונות תפלות – מקווה שלא! הרגלים -הדברים הרגילים. לישון טוב לילה לפני, לאכול טוב כמה שעות לפני. להשתדל לא להתיש את הקול שלי, ולעשות חימום לפנ הבאלאנס. פעם הייתי מנסה כמה שיותר להיות רגוע ולנוח ביום של ההופעה וגם ערב לפני. אבל לאחרונה גיליתי שלפעמים לנוח זה יותר מעייף, ודווקא לעבוד ולהיות בעשייה ובנתינה ממלא אותך באנרגיה.

באילו קשיים נתקלת בדרך להפקת השירים הראשונים שלך?
ואו, רבות מכדי שאוכל לתאר. אני יודע שזה נשמע מצחיק בהתחשב בעובדה שעומד לרשותי האולפן הכי טוב בארץ, אבל זו רק מניעה אחת. אצלי הרבה מהמניעות היו פנימיות. נפשית, אפילו פיזית. אני כבר למעלה משנה ממש סובל מכאבים בידיים שמגבילים מאוד את יכולת הנגינה שלי. בגלל זה לקחתי קלידן (דוד עדה) להופעות. אבל כל קושי כזה מוציא ממך משהו חדש, וגם בוחן אותך. כמה אתה מוכן להמשיך וללכת אחרי הרצון שלך מצד אחד, ומצד שני כמה אתה יכול להיות גמיש עם הרצון הזה, וללכת עם מה שקורה, מה שמביאים לך מלמעלה. זה הכל אימון אישי פרטי לכל אחד מאתנו. אצלי זה דרך המוסיקה אבל זה בעצם בכל דבר, רק צריך לראות את זה ולזכור את זה.

פידבק מיוחד שקיבלת מהתקשורת/קהל?
לאחרונה קיבלתי כמה מיילים מחזקים על השיר הזה מאנשים ששמעו והתרגשו ממנו. אבל החיזוק הכי גדול שקיבלתי היה מאשתי. בדרך כלל היא מאוד ״קשוחה״ עם השירים שלי. בכל דבר היא מזהה על מה עוד צריך לעבוד, מה עוד דורש שיפור. והכל דברים נכונים. זו מתנה גדולה אבל זה גם לא תמיד נעים לשמוע. השיר הזה, איך שכתבתי אותו וניגנתי לה, היא ממש התלהבה. האמינה בשיר הזה מהרגע הראשון. זה הפידבק הכי משמעותי מבחינתי.

טיפ חשוב ואישי לאמנים מתחילים?
קחו ת׳זמן, לא חייבים לצאת עם השיר הראשון שכותבים. יש תהליכים שצריך לעבור, כדי להגיע לדבר האמיתי. ליצירה עם עומק ומשמעות וכנות. המוסיקה היא אמצעי, לא מטרה. המטרה היא לגלות מי אתה באמת, ואם אפשר, לתת לאנשים אחרים השראה ועזרה לגלות מי הם באמת. וזה לוקח זמן.

בימים אלו אני עובד על… 
בימים אלו אני עובד על מופע ההשקה של האלבום. זה יתקיים בתיאטרון תמונע ב 18.1, עם שני אורחים שאני מאוד אוהב גם אותם וגם את המוסיקה שלהם, יונתן רזאל וחנן בן ארי. חוץ מזה כפי שהזכרתי אני מפתח מחזמר על פי סיפורו של רבי נחמן מברסלב – מעשה מאבדת בת מלך. השיר הזה בעצם לקוח מתוכו. כרגע אני מופיע עם זה ״בקטנה״ כמופע רוק. אני מפנטז ממש הפקה גדולה עם שחקנים ותפאורה וכו׳. זה חזון גדול, עוד לא לגמרי ברור לי איך מורידים אותו לקרקע, אבל אני מאוד מאמין בסיפור הזה, וגם אני חושב שהשירים והמחזה ממש טובים.

אם לא הייתי מוזיקאי, הייתי רוצה להיות…
היו לא מעט שנים שהפסקתי להיות מוסיקאי. וגם הסיפור הזה עם היד גורם לי הרבה לחשוב על מה יהיה אם המתנה הזאת תלקח ממני. זה בכלל לא מובן מאליו, מה שבעבר כן היה לי מובן מאליו, שאני יכול מתי שאני רוצה להזרים צלילים יפים לאויר. זה גורם לך לייקר את זה יותר. ואם זה חס ושלום יילקח, אצטרך להאמין שזה לטובתי, ושהתפקיד שלי בעולם הוא עכשיו משהו אחר. לחפש דרך אחרת לעשות טוב.

ולסיום – מסר לאומה:
אני לא הבן אדם הנכון לתת מסרים לאומה. קודם כל שאצליח להפנים בעצמי את מה שאמרתי עד כה בראיון הזה…

פייסבוק | יוטיוב

 

הגב עם פייסבוק

גלול למעלה