בלוג המוזיקה של לינקטון - התחנה הראשונה של המוזיקה בישראל

אתה כאן: בית | מעבדים | הכר את המעבד המוסיקלי - תומר אסולין

הכר את המעבד המוסיקלי - תומר אסולין

הכר את המעבד המוסיקלי - תומר אסולין

 ספר קצת על עצמך

תומר אסולין, בן 36, יליד דימונה וכיום תושב חיפה, נשוי ואב לאיתן בן השנתיים שהוא רוקר מבטן ולידה.

הסטודיו שלי יושב במתחם אולפני צוללת שברחוב יוסף קארו 18 בתל אביב, שם מעבר להיותי מפיק ומעבד מוזיקלי אני משמש גם כטכנאי הקלטות ומיקס. אני בוגר מגמת הנדסאי קול במכללת ספיר, גיטריסט ובאסיסט במהותי וכמו כן מנגן על פסנתר, תופים וכלי הקשה.

משהו שלא הרבה יודעים עלי זה שבנוסף להיותי מוזיקאי, מעבד טכנאי סאונד אני גם קריין פרסומות והקול שלי ליווה ומלווה קמפיינים של לא מעט מותגים מוכרים ברדיו ובטלוויזיה.

מתי התחיל הרומן שלך עם המוזיקה?

הרומן שלי עם המוזיקה החל בגיל 15 כשהגיע מורה מחליף לבית הספר כדי למלא את מקומה של מחנכת הכיתה, כדי להחזיק את התלמידים מפוקסים הוא הביא איתו גיטרה והיה מנגן לנו שירים של דייר סטריט, פינק פלויד ועוד… אני התאהבתי בצלילים והחלטתי שאני רוצה גם, לחצתי ולחצתי ולבסוף קיבלתי גיטרה ראשונה, אחרי 4 חודשים כבר כתבתי את השיר הראשון שלי ורצתי לביתו של אותו מורה כדי להקליט את השיר על טייפ 4 ערוצים שהיה לו בבית ומשם גם נכנס לי חיידק האולפנים… אגב, אותו מורה הוא חבר קרוב שלי היום וגם מנהל התיכון בו למדתי וכסגירת מעגל הוא גם "תלמיד" שלי לסאונד והפקה.

מהו תפקידו של המעבד המוזיקאלי בקצרה?

לקבל את מוצר הגלם שנקרא מילים ולחן ולתרגם אותו לשפה מוזיקלית אותה ידעו לקרוא הנגנים והמעורבים ביצירה, יחד עם זאת יש להבדיל בין מעבד למפיק מוזיקלי (יש לא מעט שהם גם וגם), המפיק לוקח את העיבוד ומחדיר בו את הצבעים והטעמים הייחודיים תוך כדי התחשבות בשיקולים אומנותיים, מסחריים ותקציביים.

הפקה טובה יכולה לקחת עיבוד בסיסי למקומות גבוהים מאוד אם המפיק משכיל לבחור את הנגנים הנכונים, האולפנים ושיטות ההפקה וההקלטה הנכונות.

עד כמה תפקידו של המעבד חשוב להצלחת היצירה?

חשיבות המעבד בז'אנרים מוזיקליים מסויימים היא קריטית, ישנם שירים שלא "יחזיקו מים" ללא עיבוד ולא יגיעו לקהל היעד ולכן מעבד טוב הוא כמו שף טוב שיודע לקחת פריט מזון כחומר גלם ולייצר ממנו מגוון מטעמים שעונים לדרישת "קהל הסועדים".

על איזה להיטים שכולנו מכירים אתה אחראי?

בין האומנים שיצא לי להפיק או למקסס ניתן למצוא את מישל אברג'ל ומיקי חיימוביץ', יואב מאור (האח הגדול), הזמרת דיקלה, להקת המשפחה, להקת גב הגמל בקאבר יוצא הדופן שלהם ל"שיר המכולת" של להקת כוורת ועוד…

טיפ קטן לאומן המתחיל, מה חשוב לדעת לפני ששולחים את השיר לעיבוד?

לפני ששולחים את השיר לעיבוד חשוב להבין כמה וכמה דברים שלא בהכרח בהיבט המוזיקלי, חשוב שהאומן יבין שכשאומרים "תעשיית המוזיקה" אז צריך לייחס חשיבות למילה "תעשיה" ולהבין שמעבר לאומנות יש להבין גם את הצד העסקי של היצירה, אחרת הכסף יורד לטימיון ואין השמעות!!! חשוב שהאומן יבין את הדרך שבה הוא הולך לצעוד ואיזה צידה הוא צריך להכין לדרך הזאת, צידה שכוללת מושגים כמו תקציב יחסי ציבור, תיק תקשורת מסודר, תקציב הוצאות שונות ולא צפויות ועוד.

בהיבט המוזיקלי אני מאמין בשירים שעומדים בפני עצמם, שירים שעוברים את "מבחן המדורה" שאומר, האם השיר הזה ירגש בביצוע עירום של גיטרה/פסנתר ושירה, או במילים אחרות, האם ינגנו אותו מסביב למדורה?

לסיכום חשוב לי להסביר נקודה חשובה, הטכנולוגיה של היום מפותחת מאוד ומאפשרת למוזיקאים רבים להביא את האולפן המסחרי אל תוך ביתם, יחד עם זאת יש לשים לב שלא כל אדם שמחזיק ציוד "משובח" ונותן לעצמו כותרת של "אולפן בייתי מקצועי" באמת מבין ויודע מה הוא עושה, שלא לדבר על יודע לתפעל את הציוד שברשותו. זיכרו, סינגל/אלבום מקליטים לרוב רק פעם אחת, רצוי שהאחראי על התוצר הסופי יהיה איש מקצוע שידע לתרגם את הכסף שלכם למקום איכותי.

הגב עם פייסבוק

גלול למעלה