בלוג המוזיקה של לינקטון - התחנה הראשונה של המוזיקה בישראל

אתה כאן: בית | כללי | 'לשיר איתה'- פלייליסט מלא של אלבום המחווה לשושנה דמארי בשיתוף לינקטון, רשת ג' ואתר ynet - ספיישל החברה' הטובים

'לשיר איתה'- פלייליסט מלא של אלבום המחווה לשושנה דמארי בשיתוף לינקטון, רשת ג' ואתר ynet - ספיישל החברה' הטובים

'לשיר איתה'- פלייליסט מלא של אלבום המחווה לשושנה דמארי בשיתוף לינקטון, רשת ג' ואתר ynet - ספיישל החברה' הטובים

השבוע הופץ לתקשורת אלבום המחווה לשושנה דמארי עליו עבדנו בחודשים האחרונים. לא פשוט לסכם במספר משפטים את העבודה עליו. החל מדמותה של שושנה דמארי, מהסמל שהיא מהווה, מהמורשת המוזיקלית שהותירה אחריה, דרך ההירתמות המרגשת של אמני ישראל ועד לתוצאה הבאה לידי ביטוי בביצועים המחודשים שהוקלטו במיוחד עבור האלבום והפכו אותו לאוסף מחווה של ישראל של היום למי שעיצבה וליוותה את התרבות שלנו עוד מלפני קום המדינה.
הרפרטואר של שושנה דמארי נע בין האישי ללאומי, בין הגדול מהחיים- לבין הרגעים הקטנים ביותר. באלבום  תמצאו בנוסף לביצועים המחודשים הנעים על כל קשת הסגנונות המוזיקליים, את הסיפור של כל אמן אודות בחירת השיר, תהליך העבודה והחותם של שושנה דמארי על חייו האישיים והאמנותיים.

כחברה המובילה את מערך ההפצה הדיגיטלי בישראל, שמנו למטרה לעודד ולקדם את היצירה הישראלית במגוון פרויקטים ייחודיים אותם אנו יוזמים. העבודה על האלבום הייתה מרגשת מאוד. חיבור האמנים למשימה הגיע ממקום אמיתי של כבוד למורשת, לסמל ולאדם שהייתה שושנה דמארי. אנו מקווים שהצלחנו להביא את החומרים והאנרגיה שלה ל2016 ולחשוף את האוצר הנפלא הזה לדור הצעיר יותר של המאזינים בישראל.

הבלוג שלנו מציג היום לראשונה פלייליסט מלא של כל 37 השירים שנכנסו לאלבום, יחד עם הסיפור של האמנים המבצעים. להאזנה לפלייליסט המלא של האלבום
כמו כן, תהליך העבודה על האלבום היה ארוך, מורכב וכל כך מרגש. ואנו רוצים לומר תודה ענקית לכל האמנים שהגישו שירים. ההיענות האדירה  (קרוב ל200 ביצועים מחודשים שקיבלנו) המחישה לנו את הצורך לשוב ולגעת בשורשים התרבותיים שלנו. אנו שמחים להציג גם פלייליסט של חלק מהביצועים שלבסוף לא נכנסו לאלבום הסופי אך עבורנו הם חלק חשוב מהסיפור הגדול.   להאזנה לפלייליסט נוסף של הפרויקט

 

פרידר vs כהן@מושון- כל אחד
מילים: לחן ועיבוד: מיכאל כהן ומיכאל מושונוב (מבוסס על דגימות מהשיר 'זמר כל אחד' של יחיאל מוהר ומשה וילנסקי)

דנה פרידר וכהן@מושון: "שמחנו להשתתף בפרויקט המחווה לשושנה דמארי, בגלל הכבוד הגדול שנפל בחלקנו- וגם בגלל שידענו
שאפשר לסמפל ממנה דברים מעולים. ״זמר כל אחד״ תפס לנו את האוזן עם הגרוב המיוחד שלו, וגם אהבנו את האפשרות לשחק בין המשמעויות של ״כל אחד״ ו״קול אחד״. זה נתן לנו השראה לכתוב את המילים של השיר שעוסקות בחלום של כל אחד/בכוחו של קול אחד לעשות שינוי כלשהו בעולם שסביבו."

מיקי גבריאלוב- לילה לילה
מילים: נתן אלתרמן, לחן: מרדכי זעירא, עיבוד: מיקי גבריאלוב

מיקי גבריאלוב: "על  שושנה דמארי דברו  אצלי בבית כשהייתי צעיר. זמרת אומנותית של איכות והרבה כבוד והדר לשירים. הכרתי אותה באופן אישי כשחגגו לה בהיכל התרבות  יום הולדת והזמינו זמרים לשיר לה. היא ביקשה שאשתתף  וזה היה כבוד בשבילי. את השיר "לילה לילה" אני אוהב מאז שאני ילד, אמנם הורי לא שרו לי אותו כשהלכתי לישון כי הוא קצת עצוב, אבל המילים של אלתרמן והלחן של מרדכי זעירא מלאים ביופי ואהבה ואת שני היוצרים האלה אני מאד אוהב.
זה שיר כל כך ישראלי ואחד היפים שיש לנו, גם שושנה דמארי, גם נתן אלתרמן וגם מרדכי זעירא… איך אפשר לא להיות חלק מפרויקט כזה".

ג'וזי כץ- עלה נישא ברוח
מילים: עידן רייכל, לחן: עידן רייכל,  עיבוד: גל פדה

ג'וזי כץ: "בחרתי ב'עלה נישא ברוח' כי אהבתי את המילים והמנגינה של עידן רייכל. אני מרגישה כבוד גדול לעשות tribute – מחווה לשושנה דמארי.
לשושנה הייתה תאווה לחיים, אישה כל כך צבעונית ששימשה דוגמא מצויינת איך לשים את כל הנשמה שלך בתוך שיר. מאד נהניתי לעבוד באולפן עם המוסיקאי גל פדה וכל הנגנים הצעירים והמבריקים שאיתו ועם דקלה מלינקטון ועם נועם מרשת ג' שיש להם כזו תשוקה למוסיקה הישראלית"

מירי אלוני- אדם לאדם
מילים: תלמה אליגון, לחן: יעקב הולנדר, עיבוד: דוד זבה

מירי אלוני: "שושנה דמארי היא הדיווה הראשונה שהערצתי. לא העליתי אז בדעתי שאזכה לעמוד לידה על במה אחת, כחיילת בלהקת הנח״ל ואלווה אותה בשירה.
את השיר ״אדם לאדם״, הייתי אמורה לשיר בפסטיבל הזמר 1972, אך הרגשתי אז שזהו שיר שמתאים לזמרת יותר מבוגרת וכך הוא זכה לביצוע האלמותי של שושנה דמארי. והנה יותר מ40 שנה מאוחר יותר אני מקליטה אותו במסגרת הפרויקט 'לשיר איתה'. בעיבודו הנפלא של המוסיקאי דודי זבה. אני מקווה שהצלחתי לתת לשיר טעם וחיים חדשים".

העבריים- מתוך הסרט 'הלהקה האחרונה בלבנון'-  כלניות
מילים: נתן אלתרמן, לחן: משה וילנסקי, עיבוד: גל תורן ודודוש קלמס

הקומדיה 'הלהקה האחרונה בלבנון' שצפויה לצאת לאקרנים בקיץ הקרוב בכיכובם של עפר שכטר, דנה פרידר, עופר חיון, אורי ליזרוביץ וישראל קטורזה,
מספרת את סיפורם של חברי להקת האתנו-רוק הצבאית "העבריים" שנשכחה בלבנון בליל הנסיגה. בסרט יש שלל מחוות מוסיקליות ליצירות ישראליות שהפכו לנכסי צאן ברזל בהן ״כלניות״ מבית היוצר של שלושה ענקים: נתן אלתרמן שכתב, משה וילנסקי שהלחין והביצוע המונומנטלי של שושנה דמארי. על העיבוד המחודש חתומים גל תורן ודודוש קלמס, שהלחינו את המוסיקה לסרט כולו.

דורי בן-זאב- אני מצפת
מילים: נתן אלתרמן, לחן: משה וילנסקי, עיבוד: משה לוי

דורי בן זאב: "את שושנה דמארי אהבתי מילדותי כמו שאמא שלי העריצה אותה – המלכה של הזמר העיברי -עם הלבוש והעוצמה הקולית.
השיר 'אני מצפת' הוא בחירה ספונטנית וייחודית – מתן חיבוק לשירתו של נתן אלתרמן ולצליליו השמימיים של משה וילנסקי , וקידה לשושנה על פועלה "

אתי ביטון- הרועה הקטנה מן הגיא
מילים: רפאל אליעז, לחן: משה וילנסקי, עיבוד: שי ראובני

אתי ביטון: "היה לי חשוב לקחת חלק בפרוייקט כל כך מכובד ומבורך שיגרום לאנשים להתענג על ביצועים חדשים ומרעננים ליצירות שהפכו לקלאסיקה שעיצבה את תרבותינו.
המשימה היתה ברורה אבל לא פשוטה… לתת כבוד למקור אך בו בזמן להציע גם פרשנות חדשה…. אני שמחה שהצלחתי להביא את עצמי ואת סגנוני המוסיקלי לשיר 'הרועה הקטנה מן הגיא'  ויחד עם זאת להעניק את הכבוד הגדול והראוי לשושנה דמארי גדולת הזמר העברי"

דניאל סלמון ודנה עדיני- לשיר איתה
מילים: אהוד מנור, לחן: בעז שרעבי, עיבוד: דניאל סלומון

דניאל סלומון: "דנה ואני קראנו להופעה שלנו 'לשיר איתך' על שם השיר האלמותי הזה, מפני שיש בו את תמצית הקסם המרגש של המפגש בין שני אנשים. האינטימיות המיוחדת בין שניים ששרים יחד לא דומה לשום דבר וקשה לתאר אותה במילים והשיר הזה, ששייך לשניים מענקי הזמר הגדולים בארץ, מצליח בדיוק לתאר את מה שדנה ואני מרגישים כשאנחנו שרים יחד ואני מאמין שכל מי שאי פעם שר עם מישהו אחר מרגיש זאת גם".

רבקה זוהר ולירון לב- רכב אש
מילים: נעמי שמר,  לחן: נעמי שמר, עיבוד: לירון לב

רבקה זהר: " בילדותי אהבתי מאוד את שושנה דמארי ואהבתי לשיר את 'רכב אש'. לירון הפך את השיר לבלדה מדברית קסומה ונדמה ששושנה שרה איתנו".
לירון לב:  "כבוד גדול נפל בחלקי לשיר יחד עם שתי אגדות שיר שעובר מדור לדור ומחבר בין שושנה רבקה וביני "

עינן פרל- מגדלור
מילים: דן אלמגור, לחן: משה וילנסקי , עיבוד: עינן פרל ושי אלון

עינן פרל: "כי למרות שאין בחוף שום מגדלור, לב אחד תמיד מאיר לו מן השחור- זה המשפט שתפס אותי כשניגשתי לעבד את השיר כי לא רק מה שנראה על פני השטח אכן הוא הקיים הבלעדי… לפעמים, מעבר לגלוי והנראה יש גם סימנים ואותות מכוונים"

נתן דטנר- הקרב האחרון
מילים: חיים חפר, לחן: משה וילנסקי, עיבוד: ליאור רונן

נתן דטנר: "אומן מושפע מהזמן והמקום שבהם הוא חי… התמזל מזלה של שושנה דמארי לשיר בתקופה מופלאה שבה עם ישראל קם לתחיה במולדתו, והחל לחפש את תעודת הזהות הציונית שלו.
זאת תקופה של בריאה והתחדשות שבאו לביטוי בכל שיריה של שושנה שסיפרו את סיפורו של העם בארצו והפכו להיות חלק אינטגרלי מהמאבק. כך נולדו שירים כמו 'הקרב האחרון' איזו זכות נפלה בחלקה וגם בחלקנו.."

דפנה ארמוני ותזמורת צה"ל- צריך לצלצל פעמיים
מילים: נתן אלתרמן, לחן ועיבוד: משה וילנסקי, גרסא לתזמורת כלי נשיפה: שמעון גמבורג

דפנה ארמוני: "החיים כל כך קצרים, צריך לנצל כמה שאפשר כמה שיותר. קסם האהבה לא תמיד קורה, רצוי לדעת לתת בלב שלם ולשאוף להדדיות ולא לוותר, באת לבקר ולא פתחו דלת? אולי הצלצול לא נשמע? ח ו ב ה"  לצלצל    ל -פ -ח -ו -ת   פעמיים!
אני חצי תימניה. אמי הדסה היא אחותם של משה חובב  וראומה אלדר ה-קריינים של 'קול ישראל', שושנה דמארי (אולי מאותה משפחה) היא ה-זמרת.
כבוד גדול נפל בחלקי לבצע את השיר הזה- ועוד עם תזמורת צה"ל האגדית!
החיים הם באמת אגדה.."

רפי ביטון וקולות מן השמים- שובי בת ירושלים
מילים: דודו ברק,לחן:  נחום נחצ'ה היימן, עיבוד: רפי ביטון

רפי ביטון (קולות מן השמיים): "שושנה דמארי בשבילנו היא הקול של תקומת עם ישראל, שיבת העם לארצו והקמת המדינה. היא הסמל של השירה היהודית – זו שמחברת את הישראלים החדשים המתקבצים מהגולה.
בדומה לקולה של מרים ב"שירת הים" ידעה שושנה דמארי לאחד סביבה את כולנו. תכונה ייחודית זו היא כמיהתו של כל חזן או פייטן. היא הייתה פייטנית אגדית,  קולה הצליח לשאת תפילה מלבבות העם כולו,  וממשיך להדהד בתוכנו עד היום".

עינת שרוף- לאור הזיכרונות
מילים: יחיאל מוהר, לחן: משה וילנסקי, עיבוד:  עדי רנרט

עינת שרוף: "הסיפור שלי כעינת שרוף החל בגיל שמונה, כשהייתי הולכת לארון של אמי, לובשת שמלות קטיפה, עונדת תכשיטי משכית ונעמדת מול מראה כשברקע תקליט של שושנה דמארי.
גדלתי בבית יוצא לוב, בו שמענו אום כולתום לצד אריק איינשטיין, התרנגולים והצ'זיבטרון- אבל כשקולה של שושנה דמארי נשמע בבית, זה היה הזמן בו עצרנו, התיישבנו יחד ואני הייתי עושה חיקוי מושלם שלה.
הרגע האהוב עליי בהופעות עד היום הוא הרגע בו מבקשים ממני לבצע מחרוזת של שושנה דמארי. אני רוצה להקדיש את הביצוע לאמא שלי, שנטעה בי את האהבה לזמר הישראלי"

שילה פרבר- זה יעבור
מילים: נתן אלתרמן, לחן: משה וילנסקי, עיבוד: דניאל סלומון

שילה פרבר: "שושנה דמארי היא קול יחיד ומיוחד במוזיקה הישראלית. אין דומה לה ואין שווה לה. אני מאוהבת בגוון הנמוך של קולה, בהגשה הממזרית והאינטליגנטית. היה בעיניים שלה תמיד איזה ברק, משהו חגיגי והדור בכל ביצוע, עולם ומלואו בכל שיר.
בשנים האחרונות התמסרתי לאהבתי לאלתרמן.
השיר 'זה יעבור' מציג השקפה בוגרת, מחויכת וחכמה של אדם על חייו. השיר הזה מהלך עלי קסם, הוא גורם לי לצחוק ולבכות. הרבה זמן חיכיתי להזדמנות להקליט אותו, והנה היא הגיעה…"

רעות יהודאי ורמי הראל- שיר ערש נגבי
מילים: יחיאל מוהר, לחן: משה וילנסקי, עיבוד: רמי הראל

רעות יהודאי ורמי הראל: "עברו 60 שנה מאז יציאתו של השיר לאור ועד היום הוא עדיין אקטואלי במציאות הקשה שאותה אנו חווים. שנינו התחברנו מאד למילות השיר ולמשמעויות הנסתרות שיש בתוכו- האם מדובר בשיר-ערש נעים ומרגיע או בעצם בשיר-אפלה קודר ומרטיט?…
לפיכך, בחרנו בעיבוד מינימליסטי במיוחד על מנת שהדיאלוג בין האם לבנה יקבל עוצמה יתרה והמילים יזכו להקשבה.
כולנו תקוה שסוף הסיפור בשיר יתפרש ע״י המאזין כסוף טוב…"

אלי גורנשטיין- האמיני יום יבוא
מילים: רפאל קלצ'קין, לחן: מנשה בהרב,עיבוד:  גיא וינגרטן

אלי גורנשטיין: "במהלך העבודה על "האמיני יום יבוא" חשנו עד כמה השיר אקטואלי כשהטרור משתולל ומתלווה לו תחושת חוסר תקווה…ניתן למצוא נחמה במפגש הבין אישי-רומנטי בין זוג אוהבים, בגעגוע של חייל לאהובתו.
הפשטנו מהשיר את המיליטנטיות והענקנו לו מקצב רענן, מרגש ועכשווי,
חשבנו גם על על הקונפליקט האינסופי בין מוסיקה מזרחית לאשכנזית  ואיך לפני 70 שנה באו משה וילנסקי מפולין ושושנה דמארי מתימן ויצרו בטבעיות שילוב אוטנטי בין מזרח למערב.
חיבור של הקול החם והמדברי שלה עם התרבות האירופאית שלו  זה הבסיס התרבותי המוסיקאלי הארץ-ישראלי."

אנסמבל גלעד אפרת- מגדלור
מילים: דן אלמגור,לחן:  משה וילנסקי, עיבוד: גלעד אפרת

גלעד אפרת: "בשנים האחרונות אני משתתף במופעי מחווה רבים לגדולי הזמר העברי ביניהם גם ערבי מחווה לשושנה דמארי לא פעם מזדמן לי לנגן עם מוסיקאים שליוו את שושנה, כתבו או הלחינו משיריה.
אחד מאלה הוא איש הזמר העברי דן אלמגור שכתב לשושנה את השיר מגדלור.
תמיד השיר הזכיר לי בלדה עממית שמגיעה מהאיים הבריטיים:  אירלנד, סקוטלנד או אנגליה. אגדת העם הרחוקה בניחוח הקלטי הכתיבה לי את  העיבוד לשיר עם האנסמבל שלי ולגעת במחוזות  הללו.
לעולם לא אשכח שהייתה לי הזכות ללוות את שושנה כשהייתי חייל בתזמורת חיל האוויר…זו הייתה חוויה מרגשת שהשאירה בי חותם עמוק"

דני גולן  עם קרן גולן ושירי גולן – היו זמנים
מילים: חיים חפר, לחן: משה וילנסקי, עיבוד: קרן גולן

דני גולן: "שושנה דמארי היא אחת הזמרות הנפלאות בעיני בזמר העברי. הביצועים הייחודיים, השילוב בין דרמטיות להומור, הקול העשיר  והשירים ששרה המלווים את מדינתנו לאורך שנות קיומה.
שמחתי מאוד "לשיר איתה" ולקחת חלק במחווה זו המאפשרת לנו להוקיר תודה לשותפה בכירה ביצירת פס הקול המוסיקלי של ארצנו. ביצועיה המקוריים של שושנה דמארי הפכו זה מכבר ובצדק רב לנכסי צאן ברזל וחיפשנו שיר שתהיה הצדקה להעניק לו עיבוד וביצוע מחודש
לבסוף נבחר השיר 'היו זמנים' ניסינו להבליט דרך העיבוד את הקריצה וההומור הקיימים במילותיו של חיים חפר.
בפתיחת השיר שילבנו ציטוט מוסיקלי קצר מתוך "הרועה הקטנה מן הגיא" אחד השירים האהובים עלי של שושנה דמארי בעיקר בזכות ביצועה מלא החיים והשמחה."

קרן גולן: שושנה דמארי היא אחת הזמרות הנפלאות בעיני בזמר העברי. הביצועים הייחודיים שלה, השילוב בין דרמטיות להומור, הקול העשיר והשירים ששרה המלווים את מדינתנו לאורך שנות קיומה.
לא קל היה לי לבחור שיר שיצדיק יצירת עיבוד וביצוע מחודשים היות וביצועיה המקוריים של שושנה דמארי הפכו זה מכבר ובצדק רב לנכסי צאן ברזל.לבסוף בחרתי בשיר היו זמנים וניסיתי להבליט דרך העיבוד את הקריצה וההומור הקיימים במילותיו של חיים חפר. פתחתי את השיר בציטוט קצר מתוך "הרועה הקטנה מן הגיא" אחד השירים האהובים עלי של שושנה דמארי בעיקר בזכות ביצועה האנרגטי ומלא שמחה".

אפי נצר ובתו שירי- אני ושירי
מילים: אברהם בן זאב, לחן: אפי נצר, עיבוד: נעם זלטין

אפי נצר : "בפסטיבל הזמר והפזמון 1964 שרה שושנה דמארי את השיר הזה שהלחנתי והיום השיר חוזר אלי, אני ושירי ואני שר אותו יחד עם ביתי שירי.
הקשר ביני לבין שושנה היה אמיץ. היינו ידידים טובים, נפגשנו על במות הבידור עשרות פעמים ואף הופענו יחד בימי עצמאות בחו"ל.
פרוייקט מסוג זה נותן רוח גבית חזקה מאד ליוצרים, לזמרים ולמעבדים, להפיח רוח חיים רעננה, צעירה, מענינת ומרגשת בשירים הנפלאים שהקליטה שושנה במשך עשרות שנים. וזה מקסים"

קוינטה וחצי- שני שושנים (אקפלה)
מילים: יעקב אורלנד, לחן: מרדכי זעירא, עיבוד: דורון בן עמי

קווינטה וחצי: "את העיבוד והביצוע לשיר 'שני שושנים' נתבקשנו להכין ב2012  עבור ערב חגיגי, במהלכו העניקה לנו קרן בוכמן-היימן מייסודה של שרה בוכמן ז"ל, מלגה מיוחדת על פעילותנו בתחום האקפלה. הערב היה בסימן הצדעה לזמר העברי. במהלך העבודה על השיר התאהבנו בו, על מילותיו הקסומות של יעקב אורלנד ולחנו המופלא של מרדכי זעירא ובחרנו להמשיך ולשלב אותו בקונצרטים שלנו. אנו חשים גאווה עצומה על ההחלטה לשלב את הביצוע שלנו באלבום ייחודי זה, שמנציח את שיריה של שושנה דמארי ז"ל, שהפכו עם השנים לנכסי צאן ברזל שלא יסולאו בפז"

 

דוד לביא- אור
מילים: נעמי שמר, לחן: נעמי שמר,עיבוד: דוד לביא, שי סעדיה והלל ריינר

דוד לביא: "השירים של שושנה דמארי תמיד נשמעים כל כך מרהיבים ומוארים, בזכות קולה החד-פעמי.
כשקראתי שוב את מילות השיר "אור", תהיתי אם בהכרח יש לשיר אותו באופן כה מואר ושלם, כפי ששושנה שרה אותו. אישה שבוקע ממנה האור באופן כל כך טבעי.
השיר הזה הוא עלינו. אולי היו כאן ימים טובים יותר, כאשר היו לנו יותר אנשים כמו שושנה, כמו נעמי שמר, שברגישותם ידעו להאיר אותנו ככה. בשמחה וברוך. אולי הוא תזכורת ובקשה. כשהשמים מעוננים צריך לבקש שהיא תשוב. השמש. אפשר לשיר אותו בקול גדול אבל אפשר גם ללחוש אותו בתחינה.
שמח להשתתף בפרויקט היפה והחשוב הזה. להזכיר למי ששכח את האור שעולה בבוקר, שהוא בפנים".

יונית שקד גולן- הביטו אל האור
מילים: חמוטל בן זאב, לחן: דורון ב. לוינסון, עיבוד: אלדד שרים

יונית שקד גולן:  "זהו השיר האחרון שהקליטה שושנה דמארי באופן עצמאי, מילותיו השוזרות את שמות שיריה, יחד עם הלחן והעיבוד הנפלא שאלדד שרים כתב לאחר מותה, מספרות ומסכמות את פועלה האדיר.
כילדה ספגתי את האהבה הגדולה למוסיקה ישראלית שורשית מאבי שעלה מתימן וגדל כצבר.
גם לאחר כשפניתי ועסקתי במוסיקה קלאסית, עממית או אמנותית, תמיד נמשכה נפשי לצלילים ולמילים אותם ינקתי בממלכת השירה העברית שמלכתה היתה שושנה דמארי. היה זה מן הבלתי נמנע כי בין ביצועיי יאיר זרקור מיוחד על השירים שנכתבו לשושנה דמארי"

פנחס ובניו עִם שירן אברהם -שני שושנים
מילים: יעקב אורלנד, לחן: מרדכי זעירא, עיבוד: עופר פנחס, רון בקאל ושירן אברהם

"השיר 'שני שושנים' זכה לאינספור ביצועים, יופיו והחידתיות שבו גירו גם אותנו לצלול פנימה ולראות מה נוכל אנחנו ליצוק לתוכו.רב הנסתר על הגלוי בשיר אולם בבסיסו עומדים שני הפכים המחוברים ומופרדים באחת.בעיבוד רצינו להתייחס להפכים אלו בכמה רבדים מוזיקליים, חיבור בין שני סגנונות, משחק בין שני משקלים, וכמובן שתי זמרות.כמו כן לקראת סוף השיר הוספנו אזכור לשיר עם יפני בשם Akai Hana, שמתאר אף הוא סיפור על שושן לבן ושושן אדום.."

צליל @ ספנסרוסו – ספרי תמה
מילים: סעדיה בן עמרם, לחן: אהרן עמרם, עיבוד: ספנסרוסו וצליל דנין

צליל דנין: "בחרתי לחדש פיוט בתימנית מאחר וכילדה שרו לי את השיר הזה לא פעם.
רציתי לאתגר את עצמי בשירה תימנית שהרי חצי ממני מכיר את כל הטעמים מהזיכרון. הגירסא של שושנה כל כך טובה ועל זמנית, שהמפיקים ספנסרוסו ואני בחרנו לא להתרחק משמעותית מהמקור. סימפלנו את התופים והכפיים מהביצוע החי והמקורי והוספנו קולות נוספים שנותנים תחושה שבטית אפופת הילה.
תמונת הסטילס צולמה בחנות בגדים צבעונית בין הדפסי בדים ושמלות מעוצבות  וכמובן שלא יכולנו שלא להרגיש את שושנה באוויר"

גולסא- אל גינת אגוז
מילים: שיר השירים, לחן: שרה לוי תנאי,  עיבוד: בן אילון, יאן אילון, יגאל מזרחי, אמיר זאבי

גולאזה: "שושנה דמארי  היא המיזוג השלם בין מזרח ומערב. הטקסט התנ"כי מ׳שיר השירים ׳'אל גינת אגוז׳ הולחן ברוח עממית על ידי שרה לוי תנאי והוקלט  ע"י שושנה דמארי  בשנת 1954
ישנה הקבלה מופלאה בין שתי הדמויות הנשיות הללו – שתיהן שילבו בין מזרח למערב ביצירתן, שתיהן ילידות תימן, ושתיהן כלות פרס ישראל.
בחידוש העכשווי של גוּלַסָא – Gulaza (הרכב המתמקד בשירת נשים מתימן) השלמנו את התמונה, כאשר שילבנו בעיבוד ל׳אל גינת אגוז׳ – נעימת פיוט תימני שנכתב במאה ה-17
על ידי רבי שלום שבזי יחד עם אקורדיאון, המסמל את רוח ראשית ההתיישבות".

יובל דור ורוני גינוסר- מול הר סיני
מילים: יחיאל מוהר, לחן: משה וילנסקי,עיבוד: יובל דור ורוני גינוסר

יובל דור ורוני גינוסר: "השיר נכתב במהלך מבצע קדש. הלחין משה וילנסקי למילים מאת יחיאל מוהר. לצד התמימות  של ישראל הקטנה שנאבקה על קיומה ונראית היום כבר משעשעת, קיימת גם ההתפכחות המבורכת משירי ההלל למנועים הרועמים ולהדר הצבאיות.
אך יחד איתם- מבצבץ געגוע לתום שאבד ולשמחת האמונה הפשוטה של דור החלוצים ומייסדי המדינה. רצינו לתת ביטוי אמנותי עדין, לצורך למוסס שכבה דקה בקליפת הציניות .אנחנו מקוים שהמיתוס של קבלת התורה על הר סיני, התורה שדְּרָכֶיהָ דַרְכֵי נֹעַם וְכָל נְתִיבוֹתֶיהָ שָׁלוֹם, ילמד ויוטמע בלבבות".

דניאלה פיק- היו לילות
מילים: יעקב אורלנד, לחן: מרדכי זעירא עיבוד: צח אגסי, עידן ברנקל, עידן רואה

דניאלה פיק: ״זה כבוד גדול והזדמנות מיוחדת בשבילי לקחת חלק בפרויקט הזה ולהעניק את הגוון שלי באלבום המחווה לשושנה דמארי. מהרגע הראשון ידעתי שארצה לבצע את ״היו לילות״, שיר שתמיד אהבתי בשלל גרסאותיו. זהו ללא ספק אחד מהשירים הכי מוכרים והכי אהובים בפסקול הישראלי של כל הזמנים, ומאוד מרגש אותי כששיר אהבה אישי חודר לליבם של כל כך הרבה אנשים.״

אמה – עדיין כאן
מילים: אהוד מנור, לחן: בעז שרעבי, עיבוד: עמוס בן דוד

אמה: "מרגע הבחירה בשיר ולאורך תהליך ההקלטה לא עזבה אותנו התחושה ששושנה דמארי עדיין כאן, כאילו שקולה בוקע מגרוננו ובהומור אופייני כמו מתעתעת בנו ומצחקקת בח' ובע' גרוניות
חשבתם שהלכתי? אבל אני עדיין כאן… עשר שנים אחרי שהלכה לעולמה היא עדיין נוכחת כאן בעולמנו לעוד שנים רבות ולאורך דורי דורות."

דניאלה לוגסי- עדיין כאן
מילים: אהוד מנור לחן: בעז שרעבי,עיבוד: אורי רוסו ומתן ספנסר

דניאלה לוגסי: "כששמעתי על הפרויקט, ידעתי שהשיר שאני הולכת לבצע הוא עדיין כאן.
זהו שיר מצמרר שכתבו אהוד מנור ובעז שרעבי לאחר מות בעלה של שושנה דמארי, שלמה בושמי.
מילות השיר ריגשו אותי מאד: ״אתה איתי הלילה כמו לפני שנים…״ אני רק יכולה לקוות לאהבה נצחית כזו עם בעלי…היה חשוב לי לנסות לבצע אותו בגרסה חדשה משלי"

יותם כהן והרכב מאסטר קוורטט – רחל
מילים: יחיאל מוהר, לחן: משה וילנסקי, עיבוד: יבגני מיכאלנקו

יותם כהן: "שושנה דמארי היא חלק מילדותי. קולה החם והיפה ושיריה ליוו אותי עוד כתינוק בעריסה.
הבחירה בשיר הנפלא הזה רחל מעבר ליופיו קשורה בהזדהות שלי  עם הקסם  שיצרו יחיאל מוהר ומשה וילנסקי בניסיונם המוצלח להתחבר לקסם המזרח..

מאור אשואל- הן אפשר
מילים: חיים חפר, לחן: דוד זהבי, עיבוד: נדב ביטון

מאור אשואל: "כששמעתי על הפרויקט המבורך הזה התחלתי להאזין לכל החומרים של שושנה דמארי
ממש נברתי בעבר הקסום של הזמר העברי ובפעם הראשונה ששמעתי את השיר ״הן אפשר״ הרגשתי שזה השיר, הטקסט שלו רלוונטי גם היום והתחברתי אליו במיוחד. שושנה תישאר כאן לנצח".

המדרגות -שיר הנודד (מי יתנני עוף)
מילים: דוד שמעוני  לחן: עממי פרסי,עיבוד: הוד דיין

אילן דמרי והוד דיין (המדרגות):  "את השיר 'מי יתנני עוף' אנו מכירים זמן רב, הוא מסוג השירים שמשמיעה ראשונה נכנס ישר ללב. יש בו  נשמה, סגנון עממי, תפילה, געגוע, נחמה והשפעות מוסיקליות שאנחנו  מחוברים אליהם.
חיכינו זמן רב להזדמנות טובה לחדש אותו והנה זה קרה באלבום המחווה למלכת הזמר הישראלי שושנה דמארי.
היום  לאחר 60 שנה הקלטנו את השיר באינטרפרטציה חדשה, מנסים לשמור על אותו חיבור ורגש נשמתי כדי למזג בין הקודם והעכשווי".

יניב ד'אור- יצאנו אט
מילים: חיים חפר, לחן: דוד זהבי, עיבוד: יניב ד'אור ואופיר קנר

יניב ד'אור:  “השיר יצאנו אט הוא קלאסיקה שמזוהה עם שושנה דמארי אך לא רק. ככל שחיפשתי מה אוכל לחדש, התחדד בי הרעיון של המינימליזם.
דווקא בתקופה של של עומס רב במידע ונגישות, חסר הקול האחד, האמירה הברורה והדגש על המילה.
צליל אלקטרוני ארוך תומך בקול ויוצר איתו דיאלוג מעניין ואולי בכך יוצק תוכן חדש לשיר רלוונטי.
הסיום באקפלה כאילו משאיר שאלה פתוחה שאין עליה עדין פתרון.. קצת כמונו”.

צחי פודור- עגילי דמאר
מילים: דודו ברק לחן:  יאיר קלינגר  עיבוד: צחי פודור

צחי פודור: "אני זוכר את החגיגות סביב זכייתה של שושנה דמארי בפרס ישראל ואת המנגינה המופלאה של יאיר קלינגר מרגשת אותי ומעבירה בי גלים של עונג, שחוזרים ועולים בי בכל פעם שאני שומע את השיר המופלא הזה, שנכתב ע"י דודו ברק במיוחד לרגל האירוע.
כיוצר וכמוסיקאי, חשוב לי מאוד לשמר את המורשת התרבותית שלנו, בין השאר במסגרת המופע "לאור הזכרונות" – ערב מחווה לשושנה דמארי, אותו אני מנהל מוסיקלית ובו שזור סיפור חייה בסיפור חיי מדינת ישראל, דרך השירים הנפלאים.
בחרתי בשיר "עגילי דמאר", משום שהוא שיר הלל למלכת הזמר העברי, בגדולתה וביומיומיותה. בחרתי מקצב המושפע מהזמר התימני האותנטי, שמשלים את צבעי דמותה של שושנה בשיר".

מאיר בן מיכאל ויצחק קלפטר- כלניות
מילים: נתן אלתרמן, לחן: משה וילנסקי, עיבוד: מאיר בן מיכאל

מאיר בן מיכאל: "בשבילי שושנה דמארי היא בילי הולידיי הישראלית. כל כך אמיתית ומרגשת  כל פעם מחדש. כלניות" אינו רק שיר. זהו מסלול חיינו בארץ, נופיה ויופייה והעברת הלפיד לדור הבא… לכל אחד יש את הכלנית שלו ושושנה סידרה לנו את הראש עם צביטה בלב ועם השיר הזה כבר בילדותנו… הלחן כל כך מושלם. העבודה באולפן היתה מרתקת מבחינה הרמונית, היה לי המון חופש בעיבוד, היות והמנגינה כל כך ברורה וחזקה".
יצחק קלפטר: "שושנה דמארי הטמיעה וקיבעה את אופי השירה הישראלית עוד טרם קום המדינה ואנו נרגשים לקחת חלק בביצוע השיר ולנגן אותו".

 

מוטי אברמוב- בלדה על מעיין וים
מילים: יחיאל מוהר, לחן: משה וילנסקי

*במהלך איסוף החומרים לאוסף, קיבלנו את הסקיצה הזו ששבתה את ליבינו. החלטנו להשאיר אותה כפי שהיא, על מנת לייצג את האנשים הרבים שהתרגשו במהלך הדרך ורצו לקחת חלק באלבום המחווה הזה. הרגשנו שאין דרך מרגשת יותר להעביר את סיפור השיר מאשר זו של מוטי.

מוטי אברמוב: "המפגש הראשון שלי עם שושנה דמארי היה כשלהקת 'ענבל' ושושנה דמארי המתינו מאחורי הקלעים לתורם לעלות על בימת פסטיבל הזמר המזרחי.
נפשי נקשרה בנפשה, כשנפטרה – אמרתי עליה קדיש שנה שלמה".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הגב עם פייסבוק

גלול למעלה