בלוג המוזיקה של לינקטון - התחנה הראשונה של המוזיקה בישראל

אתה כאן: בית | כללי | אלבום שיר וזיכרון תשע"ו 2016

אלבום שיר וזיכרון תשע"ו 2016

אלבום שיר וזיכרון תשע"ו 2016

שיר וזיכרון הינו שיתוף פעולה ייחודי בין חברת לינקטון, רשת ג' של קול ישראל, אתר   ynet וארגון יד לבנים, שנמשך זו השנה השלישית, אליו חברו כותבים, מלחינים, מבצעים, מפיקים ומשפחות נופלים ונפגעי פעולות איבה.
מטרת הפרויקט כפולה: לאפשר למשפחות החללים ונפגעי פעולות האיבה להנציח את יקיריהם באמצעות השירים ולאפשר לציבור להיחשף לסיפורם ולהתייחד עם זכרם של הנופלים.
ההיענות השנה הייתה מדהימה. מאות יוצאים, אמנים ומשפחות שלחו לנו שירים. העבודה על הפרויקט היתה קשה ומורכבת- גם ברמת בירת השירים ובעיקר בגלל אופיו הייחודי והרגיש של הפרויקט.

חשוב לנו לציין שפרויקט 'שיר וזיכרון' הינו יוזמה התנדבותית של חברת לינקטון.  אנו עמשקיעים בו משאבים רבים והרבה אהבה בכל שנה, מתוך אמונה בצורך של כל אחד  לתרום ולהחזיר לקהילה בכלים והאמצעים שלו. אנו גאים ונרגשים מאוד מהאלבום שיצא היום לאור ומודים לכל שותפינו והאמנים שהגישו שירים.

 

להאזנה לפלייליסט האלבום המלא: שיר וזיכרון 2016

לצפייה באלבום הלינקטון של הפרויקט

לפלייליסט שירים שהוגשו, אך לא נכנסו לאלבום הסופי

שיר וזיכרון 2016

שיר וזיכרון 2016

קיימות דרכים רבות לספר סיפור: יש את הצד ההירואי, הצד האנושי, הצד של הרוח, מה שהיה- ומה שכבר לא יהיה לעולם.  אלבום שיר וזיכרון מורכב מ30 רגעים כאלה. כל אחד הוא עולם ומלואו. כל אחד מייצג עוד מאות סיפורים אחרים.   כבוד גדול עבורנו להגיש לכם אותם ולאפשר לכם להתייחד באופן מלא לרגע בעזרת הצלילים, המילים והתמונות.

את הפרויקט מפיקה דקלה דיין-זילברשטיין – סמנכ"ל בחברת לינקטון | עורך ראשי: נועם גילאור – רשת ג' | ייעוץ אמנותי: נועם חורב

 1. שרית חדד- בלדה לחובש

"בלדה לחובש תמיד היה בעיניי אחד השירים היפים שנכתבו כאן. בכל פעם ששמעתי אותו הרגשתי שהלב שלי מתפוצץ מרגש. הרגשתי בת מזל לחדש שיר כזה. אני מקווה שנתתי למילים וללחן את הכבוד המגיע להן" שרית חדד

"התרגשתי. שרית חדד היא האישה הראשונה שמתמודדת עם השיר הזה. תמיד גברים מבצעים אותו והפעם הוא נפל בחלק ה של זמרת גדולה. הביצוע החדש יוצא מן הכלל" אפי נצר

 1. דני רובס- נקישה בדלת || לזכר רב"ט יואב רובס

"יש רגעים שנחרטים היטב בליבו של כל מי שעובר אותם. מי שאיבד מישהו יקר לו בנסיבות קשות, בנסיבות צבאיות במיוחד, יכול לשחזר במדויק את צליל הנקישה ההיא בדלת שבצידה השני עומדים לובשי המדים עם בשורה שמשנה את החיים לתמיד. והצעקה שמפלחת פתאום את השקט, ואחריה שום דבר כבר לא יהיה אותו דבר.

הרבה שירים קודמים שלי מתכתבים עם האובדן האישי שחוויתי, והכאב שבו ("מכתב קטן", "מחר הוא יחזור"…) השיר הזה הוא מעין "גרסת הבמאי" לכל התחושות האלה.

יום הזיכרון הוא אחד המעוזים האחרונים של חברה מלוכדת שעוברת חוויה משותפת. הרבה רגשות עוברים ביום הזה דרך צלילים ומילים. השירים האלה של יום הזיכרון הם ים של ישראליות אמיתית בעיני. זו טיפה פרטית נוספת שלי לגל הגדול הזה". דני רובס

 

 1. אליעד- רוץ קדימה ילד || לזכר סרו שרון אלמקיאס

הסיפור של 'רוץ קדימה ילד' (לזכר סרן שרון אלמקיאס): אליעד התוודע לסיפורו של סרן שרון אלמקייס דרך חברות הוריהם וכשהחליט שהוא רוצה לקחת חלק בפרויקט השנה חקר וגילה שחבר שלמד במכינה הצבאית עם שרון שלמד כתב עליו שיר- הוא החליט שזה יהיה השיר אותו ילחין ויבצע.

 

 1. קובי אפללו- לראות במקומך || לזכר אלכסנדר לבלוביץ'

"השיר נכתב בעקבות מפגש שלי עם ניר לבלוביץ, בנו של אלכסנדר לבלוביץ' ז"ל.

בתוך כל הקושי, ההתמודדות עם האובדן והגעגועים – בלטה לי הצוואה שהותיר אחריו אלכסנדר לבני משפחתו, והיא, לחפש את היופי החבוי והגלוי בעולם שלנו, לזהות את הטוב, להתרגש מהדברים הקטנים, ולעולם לא לשכוח להגיד תודה על החיים שניתנו לנו." נועם חורב

 

"היה לי הכבוד להתחבר לפרוייקט כל כך חשוב, כששמעתי לראשונה את "לראות במקומך" חייב להודות שנדהמתי מהמילים הכל כך ישירות ולא מתפשרות של נועם חורב המוכשר, השיר מתבונן לכאב האובדן בעיניים ומדבר עם הזיכרון ממקום של חיבוק, כמו כן גילינו את איליה, מלחין צעיר וסופר מוכשר, ואת הכל עטף בכישרון רב ובדיוק חן מצגר היקר.

תודה על הזכות". קובי אפללו

 

 1. צוות הדר (לאה שבת, מירי אלוני, דיןדין אביב, דפנה ארמוני, חני דינור, ליאות ציון ושירן אברהם- עוז וענווה || לזכר סרן הדר גולדין

"הדר גולדין ע"ה החייל האמן שכולו עוז וענווה, ערכיות ואהבה

השיר נכתב לזכרו לכבודו ולחיזוק משפחתו

מתוך התגייסות מרגשת של צוות הדר:

שבע זמרות מופלאות בזמר העברי: לאה שבת, מירי אלוני, דפנה ארמוני, חני דינור, ליאת ציון ושירן אברהם

שהסכימו לתרום מכישרונן וזמנן לפרויקט זה, אליהן הצטרפו אנשי מקצוע מעולים שתרמו, הקלטות ראובן חיון וקליפ אודיני

השיר מוגש בהוקרה למשפחתו היקרה

בתפילה להשבתו לישראל" חמוטל בן זאב ולאה שבת

 

 1. חנן בן-ארי – ניגון הנשמות

"בימים שלפני מלחמת לבנון השנייה הייתי ילד בן 18, טרום-גיוס. ישבתי שעות על הפסנתר באותה תקופה, כותב ומלחין בלי סוף. אך פתאום כשהתחילה המלחמה וחברים קרובים נפצעו ונפלו בקרב,

כל המילים והמנגינות שלי נראו כל כך קטנות וטפלות- תחושה שהגיעה לשיא אחרי הקרב בבינת גב'ל.

מצד אחד הכל מתגמד מול המוות ומצד שני הרצון להספיק ליצור ולחיות חיים גדולים פועם בוורידים בטירוף…

24 שעות אחרי בינת ג'בל, ישבתי בלילה מול הפסנתר, מתפלל למצוא ולנגן את הניגון ששרים לנשמות כשהן חוזרות למעלה. תוך רבע שעה ירדו המנגינה והמילים יחד, לא העזתי לגעת.

השיר נכנס ברגע האחרון לאלבום הבכורה שלי, "איזון", וכעת בחרנו להקליט אותו מחדש בגירסת פסנתר אינטימית יותר עבור פרויקט 'שיר וזיכרון'.

אני מקדיש אותו לחברים שלי שכבר אינם". חנן בן-ארי

 

 

 1. אהרן רזאל וחנן יובל- ומי יודע אם לא נחלי דמעותיהם

"את המילים האלה של ביאליק, פגשתי לראשונה בבית סבא, כתובות מתחת לתמונה של הורי סבי אשר נספו בסוביבור.

מה מבקשים מאתנו ההולכים? מביטים עלינו מלמעלה ואומרים "אתם שם שממשיכים לחיות, תעריכו כל דבר שם עלי אדמות: חיוך. פרח. מבט. חבר טוב .קרני שמש מלטפות, שיר ישן שמתנגן ברדיו. אל יהיה קל בעיניכם עובדת היותכם חיים!

השיר מסתיים במשפט: "ובמותם- ציוו לנו את החיים..החיים עד עולם" המוות שלהם מחייב.. מחייב  אותנו להתרגש. להתבונן על החיים כמין  סימפוניה המופלאה  של ריחות וצלילים וצבעים ,רגשות, טעמים ,אנשים ואהבה. ואנחנו זוכים להיות חלק ממנה .מחייב  להוסיף עליה יופי וקדושה.

על אותה מנגינה ששמה – חיים.

השיר מוקדש לזכר סרן חנניה בולה ז"ל, נווט קרב שנפל בששת הימים. את אמו, מרים ששרדה את המחנות, אני עדיין זוכה לבקר מדי פעם בביתה ומקבל חיזוק לנפשי מעוז רוחה.

אוסיף את תודתי לאיש היקר חנן יובל מוסיקאי ואדם שעוד בילדותי הושפעתי רבות מיצירתו ושירתו וזכיתי לשיר אתו יחדיו בשיר זה.

תודה גם על ההזדמנות להשתתף בפרוייקט המרגש" אהרן רזאל

 

"זכיתי להכיר את אהרון במסגרת קונצרט קרליבך משותף, שם גיליתי משהו נפלא :

נפש רגישה ומוסיקליות מרגשת הנמצאות באדם שאי אפשר שלא להתאהב בו.

מאז למדתי להכיר עוד ועוד את תכונותיו וכישרונו המרתק.

הלחן הזה שלו למילים המופלאות של ביאליק הוא פנינה  ואני שמח שניתנה לי

ההזדמנות להיות חלק ממנה.

העשייה המשותפת הזאת מוכיחה שלא צריך לדבר על גשרים אלא פשוט לבנות אותם…" חנן יובל

 

 

 1. ריקי גל- יורם || לזכר טוראי יורם ביאלר

"את 'יורם' שמעתי כשפרצה מלחמת שלום הגליל השניה והוזעקתי לתוכניתו של דן שילון כדי לבצע שיר מתאים לאוירה הקשה ששרתה בארץ.

מצאתי בשיר שכתב חברי עלי מוהר את המילים המדוייקות  עם הלחן של יהודה פוליקר יקירי, שהתחבר אליהן בהשלמה כמו נולדו יחד ונגעו בפשטות עדינה, מיוחדת ומכבדת בכאב החד שכולנו חשנו.

השיר עזר לנו לבטא את הרגש הזה באופן מדוייק מאין כמותו, הוא השאיר בי פליאה שמלווה אותי עד היום ובכל פעם שאני מניחה אותו על שפתי ובקולי.

השנה ניתנה לי הזדמנות מיוחדת להקליט אותו לפרויקט 'שיר וזיכרון' ועל כך תודה רבה". ריקי גל

 

 

 1. מאיה בוסקילה- ערב של קיץ || לזכר סרן ניר לקריף

 

"לפני שלוש שנים הזמין אותי אדיר אחיו של ניר לצפות בסרט שנעשה לזכרו. הסרט אשר שודר ביום הזיכרון מלווה את מגי אלמנתו של ניר שהייתה הרה ממנו בזמן שנהרג.

ההתגייסות והליווי הצמוד של המשפחה והחברים בזמן ההיריון ריגשו אותי מאוד. כשפנו אליי מהפרויקט לא היה לי ספק שאני רוצה לספר את סיפרו של ניר דרך עיניה של אלמנתו מגי משפחתו והחיים החדשים של ניר שגדלו ברחמה". גל שריג

 

 

 1. אסי ישראלוף- זמני בעולם || לזכר רב סמל עמית בוסידן

"לאחר שעמית, בן דודתי, נהרג – נמצאה מחברת השירים שלו.

השיר האחרון שכתב שלושים יום לפני שנהרג, מסתיים במילים "לו הייתה לי חתיכת גן עדן / חלקה של אדמה וחול / בשביל עליה להגן / הייתי עושה את הכול".

המילים של עמית, שהפכו לנבואה אמיתית ולסמל אהבת הארץ, גרמו לי להבטיח להמשיך את הדרך שלו ולהנציח אותו באמצעות המוזיקה שכל כך אהב ואת 'זמני בעולם' כתבתי לזכרו.." הדס כהן

 

"תמיד הקשבתי לשירי לוחמים, זה נוגע בי במקומות עמוקים שמגדירים אותי כאדם וכישראלי..

הטקסט של הדס תפס וצימרר אותי: חזרתי מהופעה,  קראתי אותו, התיישבתי על הפסנתר והלחנתי את השיר…זה קרה מיד וזה היה מאוד מרגש.

נעם עקרבי המפיק המוסיקלי הנפלא כיוון את השיר עוד קצת, הלחין את סוף הפזמון וגרם לו להישמע נכון ומדוייק יותר.

זו זכות עבורי לקחת חלק בפרויקט וגאה לתת לשיר הזה חיים " אסי ישראלוף

 

 

 1. ישי ריבו- בן יקיר לי || לזכר סגן אמיר יקותיאל

״לצערי, לא זכיתי להכיר את אמיר ז״ל, אבל זכיתי להכיר את אחותו אפרת בן ימין, לימים גיסתי, ואת בני משפחתה ולהתוודע לסיפורם.

את השיר , שהוא חלק מ'פרויקט אישה אחת' שלי, כתבתי בהשראת דברים שנאמרו ע״י אביו של אמיר ז״ל, צבי יקותיאל יבדל״א, באזכרה שנערכה לזכרו לפני שלוש שנים, בו ציינו 25 שנה למותו.

יהי זכרו ברוך״ מלכי בן ימין טפרברג

 

"כשקראתי לראשונה את מילות השיר ״בן יקיר לי״ הרגשתי חיבור חזק לכאב של משפחות שכול רבות שאינן מפסיקות לכאוב ולהתגעגע ליקיריהם למרות השנים הרבות שחלפו.

השנים עוברות ואיתן מגיעים רגעי אושר רבים שאינם מסוגלים לטשטש את החוסר הגדול שיוצר השכול בלב המשפחות.

מילות השיר עם הלחן שמזכיר קצת שיר ערש, יוצרים משהו אמיתי שגורם לשיר אישי, שנכתב לזכרו של אמיר יקותיאל ז״ל, להיות שיר שמתחבר לכולנו". ישי ריבו

 

 

 1. סי היימן- שיר לבר || לזכר סג"מ בר רהב

"בר, בכור נכדיי, היה הראשון שקרא לי "סבתא".

מתינוק מקסים גדל להיות ילד יפה-תואר וגבר צעיר שהקסים את הסובבים אותו.

הוא היה בנבחרת ישראל בכדור-מים ולכן נדהמתי שכחודש לפני הגיוס, למרות לבטיו, החליט להתגייס לקרבי. הוא תמיד אמר – "סבתא אל תדאגי, הכל יהיה בסדר".

כשהכול היה לא בסדר, חרב עלי עולמי. לילה אחד התעוררתי וחשתי שמתנגן בי שיר- שיר לבר.

קמתי למחשב ומיהרתי להעלות את המילים על הכתב.

מי שהבינה  את הצורך שלי בלחן, כמרפא לליבי העצוב, הייתה סי היימן, האחת והיחידה שעם הצוות המופלא שלה  העניקה לי שיר לפרח הבר שלי".  יהודית, סבתא של בר.

 

"בצהריי חודש יוני חם התכתבתי עם אישה שלא הכרתי. פתחה את לבה בפניי וסיפרה לי שהיא סבתו של של בר רהב ז"ל .

היא סיפרה שכתבה שיר להנצחתו אך לא מצאה עדיין את האדם הנכון שיבצע את השיר ולא מאמינה שאסכים לבצע אותו. אני כמובן נעניתי בחיוב ומרגישה שזוהי זכות גדולה בשבילי.

בעמק ירוק ופורח גדל לו ילד מקסים ושמח מוקף באהבה- מקור לגאווה". סי היימן

 

 

 1. יואב יצחק- נשארנו לבד

"באחת מתכניות הזיכרון בטלוויזיה שולב יואב יצחק כמבצע.

לא מצאנו שיר מתאים לקולו ולכן הצעתי שינסה לבצע שיר מקורי.

כאשר שמע יואב את השיר שהלחנתי למילותיה של עידית חכמוביץ', התחבר והתרגש מהתוצאה.

במשך השנים אני משלב את השיר בטקסי זיכרון ברחבי  הארץ והמשפט 'נשארנו לבד' מקבל משמעות רבה וגורם לאנשים להתחבר למילים ולרגע" אורי קריב

 

 

 1. שלומית אהרון- שמש עצובה

השיר מוקדש למשפחת השכול המורחבת

הורים, אחים, חברים, אהובים ולכל אלו שנותרו מאחור

ומחדש חייבים ללמוד לחיות ולנשום.

השיר מתרכז בעלייה אל הקבר, שנים לאחר יום הלוויה.

זמן רב חלף אך החוויה היא שוב אותה חוויה.

אותה שמש קיצית בוערת, אותם ברושים, אותה בדידות אנושית

של אדם הקורא אל ההרים ומבקש כוח להתמודד.

להתמודד עם אותו הכאב שמציף באותה נחישות, ממש כמו אז.."ארז ברזוליק

 

 

 1. מאיה אברהם- אבן, צדף ונחלים || לזכר סמ"ר יהונתן איינהורן

"לפני כמה שבועות נרצח יוני בעלה של חברה שלי בפיגוע הטרור באיסטנבול כששרתי את " אבן צדף ונחלים "ראיתי אותו בדמיוני, אפילו המילים בשיר היו קרובות מאוד למה שנאמר עליו בהלוויה, אני מרגישה עדיין את הכאב הזה…" מאיה אברהם

 

 

 1. עמית פרקש- יום הולדת || לזכר סרן תום פרקש

"בחרתי בשיר הזה בגלל זווית ההסתכלות שלו למרחק הזמן, השיר בעצם מדבר על החיים עם האובדן ועל הדרך לשמר ולסמל רגעים בזמן השכול, בעיקר מהפחד לשכוח ומהרצון להרגיש שוב יחד ברגעים כמו יום הולדת". עמית פרקש

 

 1. דנה לפידות- כשזה נוגע

"השיר שבחרתי הוא חידוש מתוך אלבום הבכורה הפנומנאלי של אתי אנקרי, מהיוצרות החשובות ביותר לטעמי במוסיקה הישראלי.

בחרתי לבצע אותו כשהייתי בת 20 בטקס לזכרו של חבר ילדות יקר שלי דור קרסל, שנהרג בתקופת שירותו בצבא. תמיד הרגיש לי כאילו השיר נכתב על הסיפור שלו, כאילו היה שלי….

"לא רוצה לגעת עוד, אם זה כואב כשזה נוגע…" מתאר את התחושה של אובדן שמרוב הכאב שיש בו אתה מעדיף לא להרגיש

כשמישהו נמצא כל כך קרוב בנפשנו האבדן שלו הופך בלתי ניסבל. כזה היה דור קרסל בשבילי. חבר. אח". דנה לפידות

 

 1. עוזי פוקס- הפרחים של אתמול

"השיר חובר כחלק ממסכת שירי הנצחה וזיכרון לחללי חטיבת השריון 188 (עוצבת ברק). אני שירתתי כחובש קרבי בגדוד 53 של חטיבה 188 במלחמת יום כיפור. בפרוץ המלחמה,

החטיבה הייתה פרוסה לאורך הקו הסורי ברמת הגולן וספגה את מכת הפתע הראשונה. לוחמי החטיבה, גיבורים בכל כורחם, בלמו במאמץ רב את "הצונאמי הסורי". 128 מחיילי החטיבה נפלו, בהם חמישה חובשים מחבריו של המחבר.

הרופא שהוביל את תאג"ד 53,  ד"ר דן אנגלהרד, קיבל את עיטור המופת.

על מנת שגם אחרינו ימשיך סיפור המלחמה לחיות בתודעה הלאומית, החלטתי לכתוב את מסכת שירי הזיכרון, בהם, "הפרחים של אתמול"- אותם אחים לנשק, נערים בני גילי, שלא זכו לצמוח ולפרוח כמונו.

כוונת השיר, שגם אחרי לכתנו, ימשיכו השירים להנציח את סיפור גבורתם העילאית ויוצאת הדופן של הנופלים, שאפשר לומר בפשטות: במותם ציוו לנו את החיים ובגופם הצילו את המולדת". ניסן פרידמן

 

 

 1. אילנית- ילד פרח || לזכר סגן רועי פלס

"כששמעתי לראשונה את השיר 'ילד פרח' שהלחין קובי אשרת למילים של זמירה חן, עברה בי צמרמורת וגרוני נחנק. מיד הסכמתי להקליט את השיר.

במהלך ההקלטה שוחחתי עם אימו של רועי, שלזכרו הוקלט השיר ודרכה נכנסתי לעולמו רב הכישרון וגדול הנשמה של הנער המקסים הזה- ממש ילד פרח.

כולי תקווה ששיר זה יביא נחמה וינציח את זכרו, אני מצדיעה לו"

אילנית.

 

 

 1. אופירה יוספי- מלאכים שלי || לזכר סגן אוריאל ורב-סרן אלירז פרץ

"השיר נכתב כחלק מפרויקט בשם  "משא הגעגועים" שיוצא בימים אלה.

כדור שלישי לניצולי שואה, ניסיתי להביא קול חדש וזווית אחרת המצביעה על חוט מקשר בין 'המחיר' ששילמו סבינו וסבותינו בשואה לבין זה  שלצערי אנו ממשיכים לשלםעד  היום, כדור השלישי- בדמותם של אוריאל ואלירז פרץ ז"ל.

זוהי שרשרת הדורות שלנו –  קו ישיר ל'מחיר החיים' כעם היהודי הנלחם על מורשתו ומולדתו".

ליעד אביאל:

 

"מטבעי אני נמשכת לשירים אופטימיים ושמחים. אך החיבור שלי למשפחת פרץ היקרה היה מיידי. הסיפור הכאוב והלא ייאמן של מרים פרץ הגיע לכל בית בישראל ונכנס עמוק ללב כולנו, וכמובן גם אליי. המילים והלחן המרגשים באו מתוך כאב, זעקה וערגה לבנים שנקטפו. למרות שאינני מופיעה כבר שנים ארוכות, אי אפשר היה להגיד לשיר שכזה – לא".   אופירה יוספי

 

 

 1. דנה צלח- לילות || לזכר רב טוראי גיא נתנאל

"פגשתי את גיא פעם אחת בלבד, טרם גיוסנו לחטיבת הנח"ל ובמסגרת גרעיני נח"ל שונים בקיץ 1986 בקיבוץ יטבתה, במהלך טיול שגיא לקח בו חלק עם הגרעין שלו.

ארעיות הפגישה, כמו גם ארעיות מותו והמסלולים השונים שלקחו חיינו הובילה אותי לכתוב את הטקסט שנים רבות אחר כך.

השיר, הוא סיפור החמצה של חיים שגדעו באיבם, ועל אהבה לא ממומשת.

הוא נכתב לאורך התבוננות של שנים בנערה שהיתה במפגש הזה, שידעתי שאהבה אותו והתקשתה אחכ במשך שנים עם לכתו עד שמצאה פינה משלה והמשיכה בחייה.

כך אני ראיתי את הדברים, וכך בחרתי בסופו של דבר להעלות אותם על הכתב.

יותר מהכול הטקסט הוא סיפור געגוע, ובעיקר החמצה אל מה שאינו אפשרי בעצם- כפי שהוא משתקף בעיני שלי, עיני זר מתבונן לרגע אחד בודד". אלי מורנו

 

"לכל אחד בחיים הייתה תחושה כאילו פספס משהו. מן החמצה. אני מתחברת לתחושה הזאת בשיר אבל בהחלט נשארת עם הרבה תקווה, כי בכל רגע צופן בחובו התחלות חדשות ורעיונות חדשים". דנה צלח

 

בעקבות הפרויקט נערך מפגש ראשון בין יוצרי השיר להוריו של גיא נתנאל, שלא ידעו על קיומו של השיר. ההורים מאוד התרגשו לדעת שבנם המשיך לחיות בלבבות נוספים שנים רבות לאחר מותו.

 

 

 1. ליאור אלמליח ונעמה טוב- בינו נא מורדים

"בחרנו לבצע זאת מתוך חיבור עמוק לטקסט אותו כתב רבי דויד בוזגלו . הפיוט מעצים את קדושת החיים לצד החשיבות  בזיכרון החללים. אני רואה ערך בהחדרת הפיוט לתוך ימי הזכרון הלאומיים וללא ספק מבטא נכונה את החיבור בין הזכרון והסבל לבין הערך העליון כמו בכל תפילה והוא השאיפה לשלום". נעמה טוב וליאור אלמליח

 

 

 1. רובי קסוס- אני נושא עמי

"נולדתי ביום הזיכרון, ממש בשעת המעבר שבין יום הזיכרון ליום העצמאות.

ביום הזיכרון הראשון שאני זוכר, אני כבר בן 10 והמדינה בעוד שעה  תחגוג 40. אני עומד במרפסת, שואל את אבא האם כבר מותר לחגוג לי את יום ההולדת, או שצריך עדיין להיות עצובים.

אבא מחזיק ביד שמאל את הדגל, מכין אותו לתלייה. אימא מתעקשת שימתין עוד קצת. ברדיו בסלון, שלמה ארצי שר ומבקש מאהובתו לצאת אל הרחובות, לשוב אל הספסל; לשמוע מחדש אותו השיר.

הבחירה בשיר נבעה מתוך מחשבה על כל אותם צעירים שהשאירו אהובות מחכות על ספסל שנושאות  את צער השתיקה.

הביצוע המחודש של "אני נושא עימי", מוקדש לזכרו של בן הדוד השני שלי, רב סמל ראשון פול ביבס ז"ל- צעיר "גבוה ומוכר", שממש כמו הדמות המתוארת בשיר, היה אמור להתחתן בקיץ של אותה שנה".   רובי קסוס

 

 

 1. אביבה אבידן- האהבה העצובה הכאובה || לזכר טוראי דן סלע

״הלואי ותעטוף החשכה את זיכרוני ואת אינך- השורה הזאת מתוך השיר ריסקה אותי לרסיסים

כשקובי אושרת ואבי קורן השמיעו לי את השיר, ידעתי מיד שאני רוצה לשיר אותו ולהקדיש אותו לכל מי שנגע בו השכול.

פגשתי את ההורים של דן סלע, הכרתי את דן המקסים והמוכשר דרך הסיפורים המרגשים שלהם

יהי זכרו ברוך…" אביבה אבידן

 

 1. ברק תמם- קליפות תפוזים || לזכר טוראי סלמן שוע

"כבר כמה שנים שאני מנסה לכתוב שיר על סבא שלי ז"ל. השיר קליפות תפוזים הגיע אחרי הרבה מאוד ניסיונות של כתיבה. חיפשתי נקודת מבט אחרת על השכול ועם הסיפור הגיעו התפוזים שהאימא מקלפת לבן שלה כל יום, בתקווה שאולי הוא עוד יחזור אל חייה.

ההשתתפות בפרויקט ״שיר וזיכרון״ מהווה עבורי כבוד גדול וכנכד של חלל צה״ל אני מרגיש שזכיתי להנציח את סבא שלי בדרך הכי טובה שיכולתי". ברק תמם

 

 

 1. שיר ביטון- לאן

הזמרת שיר ביטון והמוסיקאי איתי אלתר החליטו לגעת בנושא שהוא כאב יומיומי וחלק משגרת חייהם המצערת של חיילים רבים: הלם קרב.

גם בבחירת העיבוד, ההגשה והאווירה ישנו דגש על המציאות הלא פשוטה שעוברת על חיילים שאומנם נשארו בחיים, אך נושאים איתם מטען כבד שילך איתם לאורך כל חייהם.

לשיר ולאיתי חברים קרובים הלומיי קרב, ובאמצעות ביצוע מחודש זה שולחים להם חיבוק ונחמה.

 

 

 1. בנוף השירים- יהיו תמיד רעננים

"השיר הנו חלק מהפרויקט 'בנוף השירים' אשר כולו מוקדש ללחנים חדשים למשורר נתן יונתן. הפרוייקט הוא יוזמתו של המוזיקאי והמתופף דור בירן אשר רתם לעזרתו את הזמר-יוצר אלעד קורן ואת המוזיקאים קים קידר, מתן גילת, ויהודה יצחק הלוי.

חברי ההרכב בחרו לשלב בפרוייקט החדש שיר לזכר הנופלים, וזאת בשל ההיסטוריה המשפחתית של יונתן, אשר שכל את בנו ליאור במלחמת יום הכיפורים, והוא בן 21.

חלק גדול מיצירתו של יונתן הוקדש לזכרו של ליאור, וכמובן לזכר כלל החללים במלחמות ישראל"  בנוף השירים

 

 

 1. מחזור מ"ט- כאן || לזכר נתנאל חי ליטמן

"לפני מספר חודשים הרב יעקב ונתנאל חי ליטמן הי"ד נרצחו בפיגוע ירי סמוך ליישוב עתניאל שבהר חברון בדרכם לשבת חתן לפני חתונת הבת והאחות, שרה תחיה.

נתנאל למד בכיתה יב בישיבת ירושלים לצעירים. אנו, חבריו לכיתה, כתבנו והלחנו שיר לזכרו.

השיר מדבר על דמותו של נתנאל ועל המקום שבו גדל ואותו אהב." החברים ממחזור מ"ט

 

 1. ליאת יצחקי- השכיבני לשלום || לזכר נעמה הנקין

"את השיר 'השכיבני לשלום' כתבה נעמה הנקין כשהיתה בת 25

מילות השיר מתכתבות עם תפילה הנאמרת לפני השינה ומביעות את המתיקות והרכות הילדית רגע לפני שהעיניים נעצמות.

בחג הסוכות האחרון, חזרו נעמה ומשפחתה לביתם,  באחד הצמתים נקלעו למארב בו נרצחו נעמה ובעלה איתם בידי מחבלים למול ארבעת ילדיהם הרכים.

השיר שנכתב כשיר ערש מחבק ומרגיע קיבל תפנית עם הרצח ומילותיו הפכו לשיר פרידה ואמירת שלום מרגשים.

 

את השיר הלחנתי לבקשת המשפחה ושרתי בכנס גדול לזכרה של נעמה בציון חודש למותה

לא מזמן הקלטתי את השיר במטרה להעניק אותו לסבא ולסבתא שהפכו ברגע אחד גורלי להורים לארבעת הילדים של נעמה ואיתם.

טרם מסרתי את השיר, וזו הפעם הראשונה שאני שולחת אותו בגרסתו המוקלטת,

בתקווה שיעניק נחמה לאלה שאיבדו את יקיריהם ויפרוש שלומו על כולנו".  ליאת יצחקי

 

 

 1. יצחק מאיר- יהי רצון- תפילת בניה || לזכר רב סרן בנייה ריין

"כמעט עשור חלף מאז אותו הקרב.

כמעט עשור מאז אותה השבת בוואדי סלוקי שבדרום לבנון.

שנינו היינו שם.

הקרב ההוא גדע את פתיל חייו של בניה ובי – הוא העיר את התשוקה להקדיש את שארית חיי לנגינה ושירה.

לפני כחודש טילפנה אליי חגית ריין, אמא של בניה.

"התפילה הזו היתה עם בניה מהתיכון וכל ימות הצבא", סיפרה. תפילה לשלום בעולם.

"האם תוכל לשיר אותה?", היא שאלה.

מתוך תקווה שתחינתו של בניה תישמע – אני נרגש להביא את התוצאה לפניכם". יצחק מאיר

 

 

הגב עם פייסבוק

גלול למעלה